У першій частині статті ми поговорили з вами про особливості 1 і 2 типу цукрового діабету, причини виникнення хвороби, її основні прояви та ускладнення. Переконалися, що з хворобою можна жити довго. А чи можна з діабетом жити щасливо? Відповімо заздалегідь — можна! Усе залежить від вас!
Зміст:
Перш за все, не панікувати. Стрес дуже шкідливий для діабетика. За стресу зростає рівень кортизолу — гормону кори надниркових залоз. Серед його основних дій — підвищення в крові концентрації глюкози, ліпідів і холестерину. Тривалий стрес сам по собі може призводити до ЦД 2. Навіщо вам погіршувати ситуацію, якщо рівень глюкози і так підвищений? Візьміть себе в руки і складіть чіткий план дій.
Перше, що потрібно — звернутися до ендокринолога і пройти обстеження. Тільки лікар може визначити, чи розвинулась у вас хвороба, чи ви перебуваєте на стадії предіабету. Тільки лікар може диференціювати ЦД 1 від ЦД 2 та інших форм ЦД.
У разі підозри на цукровий діабет 1 типу ендокринолог може призначити:
У разі підозри на цукровий діабет 2 типу необхідно проаналізувати:
Проаналізувавши всі результати аналізів, ендокринолог визначиться з діагнозом і підбере найбільш підходящий варіант терапії.
Основні напрямки лікування цукрового діабету — запобігання гіперглікемії та можливих ускладнень. Терапію підбирають строго індивідуально, вона залежить від типу діабету, ступеня контролю, віку, загального стану та інших чинників. І дуже важливо знайти фахівця, якому б ви довіряли. Особливо це стосується хворих із ЦД 2. Сьогодні в медицині можна зустріти як лікарів старої радянської школи, так і ендокринологів, які застосовують у своїй практиці сучасні методики. Не бійтеся звернутися за другою думкою, але й не робіть пошук лікаря нескінченним.
Незважаючи на те, що кожен випадок цукрового діабету має розглядатися індивідуально, існують загальні принципи терапії. До них належать:
Давайте про ці пункти та особливості лікування різних типів ЦД поговоримо детальніше.
Це дуже важлива складова успіху лікування. Що менше у вас буде різких стрибків цукру, то менше страждатимуть органи і тканини. Для перевірки можна використовувати як звичайні глюкометри, так і сучасні системи безперервного моніторингу глюкози (СНМГ). Останні надають безперервну інформацію про кількість глюкози та її динаміку без необхідності робити безліч ін’єкцій. СНМГ складається з сенсора, який вживлюються під шкіру, та приймача, який відображає дані на екрані.
Серед найбільш відомих СНМГ:
Постійний моніторинг дасть вам уявлення про те, як ваш організм реагує на ту чи іншу їжу, в які періоди у вас підвищується цукор і наскільки. З його допомогою вам буде простіше підібрати найбільш оптимальну дозу інсуліну. Вчасно відреагуєте на гіпо- або гіперглікемію.
Як ми вже писали в першій частині цієї статті, основне джерело глюкози в організмі — вуглеводи. Відповідно, для стабілізації показників необхідно знизити кількість споживаних вуглеводів і правильно розподілити їх протягом дня. Для людей із зайвою вагою важливо схуднути. Для цього необхідно створити дефіцит кілокалорій. Звісно, краще, щоб найбільш прийнятну дієту підбирав дієтолог. Але навіть без нього діабетику необхідно:
Іноді для усунення гіперглікемії достатньо просто заспокоїти нервову систему або нормалізувати показники кортизолу. Якщо ви перебуваєте в постійному стресі:
Фізичні навантаження поліпшать чутливість до інсуліну, знизять цукор, зміцнять серцево-судинну систему, поліпшать загальне самопочуття. Вибір інтенсивності занять залежить від вашого поточного стану здоров’я.
Серед основних рекомендацій:
Намагайтеся займатися регулярно. Спочатку та наприкінці занять вимірюйте цукор, щоб стежити за змінами та запобігти гіпо- або гіперглікемії. Перед початком нового рівня завжди консультуйтеся з лікарем.
Зверніть увагу! Якщо у вас під час фізичної активності виникають будь-які дивні або неприємні симптоми (запаморочення, слабкість, серцебиття тощо), припиніть вправу і проконсультуйтеся з лікарем.
Пацієнти з ЦД 1 потребують регулярних ін’єкцій гормону, оскільки їхній організм не здатний виробляти його самостійно. При цьому важливо правильно вибрати тип препарату (базовий або швидкодіючий), його дозування, підібрати оптимальний вид дієти і фізнавантажень.
Під час лікування цукрового діабету 2 типу інсулінотерапія потрібна не завжди. На початкових етапах можна спробувати знизити гіперглікемію правильним харчуванням і фізичними навантаженнями. За необхідності лікар може призначити:
Якщо гіперглікемія не знімається таблетованими препаратами, підключають ін’єкції інсуліну. Цей гормон може призначатися в поєднанні з іншими оральними ліками. Під час лікування цукрового діабету вибір і комбінація ліків залежать від індивідуальних чинників і вподобань лікаря.
Яким би високоосвіченим не був би ендокринолог, які б високоефективні схеми лікування він не призначав, усе в цьому житті залежить від вас, вашої самоорганізованості та самоконтролю. Цукровий діабет — це можливість змінити себе на краще: кинути шкідливі звички, організувати правильне харчування, скинути вагу, зайнятися фізичною формою. Це перехід на новий рівень мислення і турботи про власне тіло.
Так, вам не можна їсти солодке, борошняне і жирне. Але, будемо відвертими, така їжа рідко кому приносить користь. Водночас є чимало страв, розроблених для діабетиків, які дають змогу не просто насичувати тіло, а й тішити себе смачненьким. Потрібно лише докласти маленьких зусиль, щоб знайти рецепти в інтернеті чи спеціальній літературі. Так, діабетик повинен давати м’язам навантаження і повинен намагатися менше нервувати. А хіба людині корисна малорухливість? Чи когось зробив щасливим стрес?
Найголовніше в лікуванні цукрового діабету — змінити своє ставлення до себе. Жити з діабетом можна. І можна жити дуже щасливо. Потрібно лише трохи більше часу і сил приділяти своєму здоров’ю.